Prejsť na obsah
3. júna 2024

Veríme si. Dôkazom toho budú aj čísla, ktoré prinesieme z predaja

Po dvoch rokoch spomalenia prichádza oživenie trhu s realitami. Najmä novostavby v centre Bratislavy dokázali držať svoju cenu na pomerne stabilnej úrovni aj pri zvyšovaní úrokových sadzieb. Spojenie zotavujúceho sa segmentu s výnimočným projektom môže znamenať sľubnú investičnú príležitosť. Ako sa investori v minulosti presvedčili, kúpa novostavby v Bratislave pred začiatkom jej výstavby je rozhodnutie s istou návratnosťou.

Projekt Downtown Yards s prívlastkom „High Fashion of Living“ je súčasťou bratislavského centra, ktorého hodnota nikdy neklesne. Práve naopak, v spojení so spoľahlivou a kvalitnou realizáciou od developerského lídra J&T Real Estate (JTRE) sa stane vyhľadávaným miestom bratislavského downtownu.

Nachádza sa v kontakte s pokojnou štvrťou s rodinnými domami a doslovný preklad znamená „Dvory v centre mesta“ alebo voľne preložené „Dvory v downtowne“. Je to unikátne miesto v samom srdci mesta, ktoré svojou harmóniou malometrážnej zástavby a modernej nadčasovej architektúry prináša pokoj, avšak v dotyku obchodného pulzujúceho centra. „Samotný názov tak predurčuje pozicioning nášho projektu. Napríklad na Pláteníckej ulici sme už revitalizovali existujúcu stromovú alej a predĺžime ju až po Prístavnú ulicu. Stromoradia vytvoria zelený dáždnik z oboch strán ulice až k už zrealizovanému veľkému parku s detským ihriskom, lavičkami a dažďovým jazierkom,“ uvádza Peter Píš, obchodný riaditeľ spoločnosti JTRE a dodáva, že Downtown Yards je už teraz najzelenším počinom z dielne JTRE, čo sa rezidenčných projektov týka. Jedinečný dizajn verejných priestorov, dvorov a vonkajších plôch nadizajnovalo známe štúdio Labak (stoja za vydarenou obnovou Námestia slobody s najväčšou fontánou na Slovensku).

Downtown Yards sa bude uchádzať o medzinárodný certifikát BREEAM Communities. Technický štandard projektu v energetickej certifikácii A0 s rekuperáciou vzduchu v štandarde, retenčnými nádržami na zber dažďovej vody ako i materskej školy v pasívnom štandarde s minimálnymi nárokmi na spotrebu energií, sú len časťou na dosiahnutie vysokého ratingu a získanie prestížneho certifikátu. V interiéri projektu stavili architekti na nadčasový štandard, nehovoriac o premyslených 4-izbových bytoch s dennou a nočnou častou s dvoma zázemiami. Súčasťou štandardného vybavenia bytu je, okrem použitých kvalitných materiálov, napríklad aj chladenie obývacej izby kanálovými jednotkami v podhľade. Vetranie čerstvým vzduchom je zabezpečené rekuperačným vetraním vo všetkých miestnostiach bytu, pričom privádzaný čerstvý vzduch je upravený a zvlhčený v hlavnom vertikálnom rozvode domu, v zimnom období je predhrievaný, v letnom období predchladený. V štandarde ocenia klienti aj stavebnú predprípravu pre inteligentné ovládanie, pričom ovládacie prvky v obývacej izbe sú zapojené do zbernicového systému, ktorý umožňuje dodatočnú úpravu na SMART inštaláciu. V exteriéri bude komfort obyvateľov zabezpečovať tienenie so zvýšenou odolnosťou voči vetru na diaľkové ovládanie.

Vývoj projektu Downtown Yards bol jedinečný vo viacerých aspektoch. „Zásadné bolo pre nás vytipovať cieľovú skupinu. Pre nás to boli mladí a úspešní ľudia a ich rodiny, ktorí chcú žiť v centre mesta a zároveň využívať výhody pokoja vo dvoroch,“ vysvetľuje Peter Píš a dodáva, že títo ľudia chcú na jednej strane ťažiť z dostupnosti infraštruktúry, ktorá je v dotyku projektu aj v projekte samom už integrovaná a na strane druhej mať k dispozícii kvalitný priestor na spoločné chvíle s rodinou a priateľmi. Veľa z týchto ľudí zároveň presťahuje aj svojich rodičov, ktorí, kým ešte vládzu a nepotrebujú každodennú starostlivosť, vedia pomôcť s vnúčatami a zároveň využívať všetky možnosti predĺženej dunajskej promenády na  kultúrne a spoločenské vyžitie v spojení s aktívnym oddychom. „Najviac nás inšpirovali projekty Nine Elms a Battersea v Londýne. Pred necelými dvoma rokmi sme sprostredkovali workshop našich dizajnérskych a projektových tímov spolu s obchodnými tímami z Londýna a Bratislavy. Navštívili sme nielen náš projekt Triptych Bankside, ale aj vyššie spomenuté projekty Nine Elms a Battersea a ďalšie významné Londýnske projekty, ktorých pozicioning sa približoval práve tomu nášmu,“ hovorí.

Po vzore londýnskeho projektu implementovali do Downtown Yards služby pre rezidentov v podobe tzv. Community Hub“ – miesta určenom pre výhradne rezidentom, ktorí tu okrem spoločenského priestoru na stretnutia či workshopy nájdu komunitnú knižnicu, zónu na hry a premietanie filmov, ale aj niečo pre aktívny oddych – jogovú miestnosť a posilňovňu. Inšpiráciou bola aj podpora ekologického spôsobu dopravy, preto budú vlastníkom k dispozícii vynikajúco vybavené bicykliarne s napojením na hlavné cyklotrasy. Moderné služby doplnia lokalitu o gastronomické koncepty, za ktorými budú stáť úspešné mená našej gastroscény. „Hľadáme také koncepty, ktoré by boli jedinečné iba pre tento projekt v harmónii so zaužívanými konceptami. Určite kvalitná piváreň, nadčasové bistro, pekáreň s cukrárňou, chýbať nesmie ani skvelá káva, samozrejmosťou je už lekáreň, potraviny. A to je len začiatok. Náš cieľ je dosiahnuť oveľa širší záber služieb,“ pokračuje vo vymenúvaní benefitov projektu Peter Píš. A ani to ešte nie je všetko. Súčasťou Downtown Yards sa stane zdravá materská škola, ktorá bude ako jedna z prvých realizovaná z dreva v pasívnom štandarde.

„Placemaking, čarovné zahraničné slovíčko, ktorého absolútny význam znamená „tvorenie miesta“, nám pomohlo potvrdiť si že produkt, ktorý by sme chceli na obchode vytvoriť sa nám postupne darí tlmočiť architektom aj projektovému tímu. Naopak podarilo sa nám spoločne identifikovať a stotožniť s budúcim vizuálnym stvárnením, ktoré nám naši architekti na naše podnety navrhli a bola radosť sledovať, ako sa k projektu začína hlásiť stále väčšia časť kolegov.“

Peter Píš, obchodný riaditeľ JTRE

Koľko poznáte projektov v meste, kde máte iba 20 susedov? Alebo 30? Takýto „komorný“ projekt sa v centra mesta hľadá celkom ťažko. U nás ho nájdete. Menšie budovy sú obsluhované samostatným jadrom a ponúkajú limitovanú možnosť bývať a užívať benefity veľkého projektu a stále mať pomerne málo susedov. Časť týchto bytov má aj rozsiahle terasy, ktorých je v meste ako šafranu,“ približuje. Downtown Yards sú dobrou voľbou aj pre tých, ktorí sa obávajú bezpečnosti vo výškových budovách. Najvyššia rezidenčná veža ponúkne klientom v rámci štandardu samohasiace zariadenie alebo sprinkler, 24/365 recepciu aj priestory pre doručovateľské služby, pre čo najvyššiu bezpečnosť obyvateľov. Využiť budú môcť aj služby autoumyvárne či vyhradené parkovanie pre svoje návštevy. Aj téma odpadového hospodárstva, o ktorej sa často pri luxusných projektoch nehovorí, sa stala v súvislosti s ESG princípmi JTRE jednou z kľúčových úloh pre projektový tím. To viedlo k premyslenému, efektívnemu a najmä environmentálne priateľskému zberu odpadu v rámci bytových domov.

„Naši klienti rozumejú trhu. Im nemusíme vysvetľovať, že úrokové sadzby 4,5% tu budú navždy, oni vedia že je to len vynútený náklad najbližšieho obdobia. Im nemusíme vysvetľovať, že hypotéku nepotrebujú čerpať teraz, ale budú ju potrebovať až o 2 až 3 roky. Títo kupujúci majú finančné zdroje lebo sú úspešní a vedia čo hľadajú. Oni nehľadajú 3-izbovy byt s výmerou 65 metrov štvorcových, alebo 4-izbový byt s plochou 90 metrov štvorcových, produkty našej konkurencie v rovnakom segmente, lebo vedia, že je to proste málo. Naši klienti potrebujú viac životného priestoru a ten im ponúkame. U nás môžu nájsť dispozične premyslené 4-izbove byty vo výmere 110 metrov štvorcových, ale aj 130 a 160 s prepočítaným zázemím,“ zdôvodňuje nastavenie riaditeľ obchodu. Rovnaké je to aj pri londýnskych nehnuteľnostiach, ktoré boli inšpiráciou pri kreovaní Downtown Yards. Menšie výmery znamenajú nižšiu cenu, ktorá môže byť lákavá pre kupujúcich, ale to ide ruka s rukou v komforte a ten zvolená cieľová skupina nechce znižovať. Stabilný partner je v prípade takejto investície kľúčový. „Dovolím si tvrdiť, že v rámci bratislavského downtownu je nás viac, ale cítime, že JTRE má za 28 rokov pôsobenia na trhu dobré renomé a vysoké povedomie u klientov. Je to z veľkej časti aj preto, lebo staviame a doručujeme produkt načas a v deklarovanej kvalite. Najlepším príkladom toho je práve Eurovea Tower, prvý slovenský mrakodrap, kde sme počas troch rokov výstavby ustáli pandémiu covidu, energetickú a surovinovú krízu a dnes odovzdávame klientom byty presne v čase, ktorý sme deklarovali,“ konštatuje Peter Píš.

Súvisiace články

  • Dávame svojim klientom priestor na personalizáciu nehnuteľnosti

    Pri kúpe bytu „z papiera“, teda v čase, keď je projekt iba v procese povoľovania, majú záujemci možnosť čiastočne si prispôsobiť budúci priestor podľa svojich individuálnych preferencií. V JTRE klientom všetko vysvetlia a rady poradia skúsené dámy – architektky – z oddelenia klientskych zmien. Od Natálii Vodislavskej, vedúcej tohto oddelenia, ktorá v spoločnosti pracuje viac ako 11 rokov, sme sa […]